Skazani Na Sukces

 

 

 Wszyscy rodzimy się skazani na sukces. Co jednak powoduje, że tak niewielu z nas go osiąga?

Przychodząc na świat rodzimy się z  czystą kartą, ale poprzez system wychowania przez rodziców i przyjęte wzorce z najbliższego otoczenia postrzegamy świat tak ,a nie inaczej.

Posiadamy jednak  niezwykłą moc, to co jesteśmy  w stanie sobie wyobrazić,  możemy mieć, to tylko kwestia czasu.  Dlatego, że świat pełen jest bogactwa i nieograniczonych zasobów, a to wszystko jest na wyciągniecie ręki.

Myślisz teraz, jak to?  To niemożliwe, mam wszystko pod górkę, życie nie układa się tak jak tego pragnę, ogólnie wszystko jest przeciwko mnie.

 Jeżeli tak się dzieje w Twoim życiu to warto zrewidować  swoje  postępowanie według poniższego wzoru :

Zasoby + umiejętności + elastyczność +  czas = zamierzony cel

Podjęcie odpowiednich działań w odpowiedniej kolejności powoduje, że jesteśmy skazani na sukces w osiągnięciu każdego wyznaczonego celu.

 

 Kopalnia  Niezbędnych  Zasobów

Do realizacji każdego projektu w pierwszej kolejności potrzebujemy odpowiednich zasobów.

Zasoby najczęściej kojarzą się nam z dobrami materialnymi i jakże często myślimy, że jeżeli będziemy mieć odpowiednie zaplecze finansowe, to sukces murowany. Ale czy na pewno tak jest ?

 Nie wiem czy wiesz, ale zasoby, to przede wszystkim  to, co znajduje się w nas samych- nasze doświadczenia, zdobyte umiejętności, stany emocjonalne które przeżyliśmy.

Każde działanie człowieka można zamienić na energię ( w naszym przypadku: pieniądz ). Umiejętności, wiedza, zdobyte doświadczenie, to wartości, które są podstawą, każdego naszego działania, a pieniądz stanowi kapitał obrotowy, którego raz jest więcej, a raz mniej. Całe nasze życie, to istna kopalnia bogactw w przeróżnej postaci,z których możemy korzystać na drodze do osiągnięcia naszego celu.

-Jak jest z Tobą?

-Wykorzystujesz te zasoby w pełni ?

Zazwyczaj jesteśmy zakompleksieni, niedowartościowani, nie wierzymy w swoje umiejętności. Miarę sukcesu widzimy tylko w zasobach pieniężnych. A nasz kapitał jak już wspomniałam,  to nie tylko pieniądze, ale także nasze umiejętności, wiedza i pasmo doświadczeń życiowych. Są to nasze aktywa, które możemy zabrać ze sobą wszędzie i wszędzie je wykorzystywać. W przeciwieństwie do pieniądza, nikt obcy Cię ich nie pozbawi.

 Cennymi zasobami są także nasze stany emocjonalne, schematy myślenia i zachowania, które stosujemy w zależności od sytuacji. Czym bardziej jesteś świadom tych wartości, tym większe poczucie Twojej wartości. A jak zapewne wiesz wysokie poczucie własnej wartości jest jednym z kluczowych elementów osiągnięcia sukcesu.

Każdy z nas jest bogatym i mądrym człowiekiem i bez kozery mówię to, że rodzimy się skazani na sukces, o ile nie zaprzepaścimy i mądrze wykorzystamy potencjał w nas tkwiący.

 

Analizowanie celu pod względem umiejętności

Aby osiągnąć zamierzony cel potrzebujemy niezbędnych ku temu umiejętności i to nie tylko tych, które już posiadamy, ale także tych, które jeszcze musimy przyswoić. Ważne jest abyś był w pełni świadom, jakie umiejętności będą Ci potrzebne do zrealizowania zadania. Dobrze zatem zrewiduj swoje umiejętności,  zarówno te  w postaci wiedzy teoretycznej i praktycznej potrzebnej w danym zawodzie, jak i doświadczenia, czy też kwalifikacji . Weź pod uwagę, także aspekty psychologiczne takie jak: odporność na stres, komunikatywność itp., określ  czego Ci jeszcze brakuje, co musisz się nauczyć lub przyswoić, aby osiągnąć cel.

 

  Bądź Elastyczny jak dziecko, mądry  i dojrzały jak dorosły człowiek

Świat, w którym żyjemy, jest zmienny i wymaga od nas nieustannej elastyczności i wprowadzania poprawek w jego postrzeganie. Dlatego tak ważna jest elastyczność. Im mniejsza tym więcej dyskomfortu rodzi się w naszym życiu, lęków i obaw. Elastyczność to nic innego jak przystosowanie się do warunków zmieniającej się rzeczywistości.

Bardzo trudno jest nam się rozwijać i realizować wyznaczone cele, jeżeli nie jesteśmy na tyle elastyczni, aby uczyć się nowych rzeczy i korygować tego, co nam nie służy. W dorosłym życiu lubimy mieć wszystko pod kontrolą, trzymać rękę na pulsie. Jeżeli wypracujemy sobie pogląd na daną sprawę,  trudno jest nam patrzeć na rzeczywistość z innego punktu widzenia. Jako dzieci jesteśmy bardzo elastyczni, lubimy odkrywać, próbować i doświadczać nowych rzeczy. Pozostańmy więc elastyczni jak dzieci, ale mądrzy i dojrzali jak dorośli, aby w pełni przeżywać swoje życie.

Świat zmienia się w zastraszającym tempie i tym bardziej potrzebujemy elastyczności do ciągłej korekty naszego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. To co wczoraj było niemożliwe, dziś jest faktem i codziennością. Dlatego nieodzownym elementem współczesnego człowieka jest ciągłe uczenie się i samorozwój .

Elastyczność możemy rozwijać poprzez wsłuchiwanie się w to,  jakich zwrotów używamy. Jeżeli w naszym słownictwie dominują słowa ( „muszę” , „zawsze”, „trzeba”, „powinnam” , itp.), jest to sygnał,  iż używamy reguł, które mocno ograniczają naszą elastyczność. Aby pobudzić nasz mózg do większej kreatywności i elastyczności zastąp powyższe słowa następującymi („ co by było, gdyby”, „ czy zawsze”, „ chcę” , itp). Używanie tych zwrotów pozwoli  nauczyć  Twój mózg korzystania z  nowych rozwiązań i kreowania nowej rzeczywistości.

 

Czas- człowieka poznajemy po tym jak kończy, a nie jak zaczyna.

Ludzie zbyt często wytwarzają w sobie syndrom chronicznego braku czasu, są w ciągłym biegu, ciągle coś maja do załatwienia i tym samym wzbudzają w sobie zaburzenie poczucia czasu. Tacy ludzie zazwyczaj mocno są nastawieni na realizację swoich celów, na działanie. Przez to nie mają czasu, aby cieszyć się ze swoich osiągnięć, a tym samym czerpać radości z życia. Do niedawna sama żyłam w takiej spirali.

Jednak przy realizacji  celów czas jest bardzo istotny. Potrzebujemy go przede wszystkim, do zakreślenia odpowiednich ram czasowych na  realizację celu, a także na uzyskanie wewnętrznej gotowości i dojrzałości do realizacji danego projektu. Nie wiem czy zauważyłeś i czy to masz,( bo ja tak ), że jeżeli jakikolwiek cel do zrealizowania, nie uzyska naszej wewnętrznej zgody to jest torpedowany przez naszą podświadomość. Niby chcemy realizować zamierzenia, ale coś nas ciągle od tego odwodzi, przeszkadza. Niejednokrotnie szukamy sobie wymówek, ba, stajemy się w tym mistrzami, aby robić wszystko, tylko nie to, co może przybliżyć nas do upragnionego celu.

 Osobiście  doszłam do tego, że to mój umysł nie jest gotowy na zmiany. W moim przypadku było to, że bałam się przejąć w pełni odpowiedzialność za swoje życie. I tak jak owoce potrzebują czasu aby w pełni dojrzeć, to samo dzieje się z człowiekiem. Do wszelkich zmian nasz umysł potrzebuje dojrzałości.

Pomimo tego, że rodzimy się skazani na sukces, często wewnętrznie nie jesteśmy gotowi na jego osiągnięcie. Niejednokrotnie  otoczenie uważa nas za dojrzałych, gotowych do działania, jednak wewnętrznie tak się nie czujemy. Pozostajemy pełni obaw i niepewności wobec danej sytuacji, choć tam w środku, gdzieś  głęboko wewnątrz nas tkwi  odczucie, że kiedyś jeszcze światu pokarzemy na co nas stać.

Nad procesem tych zmian, można pracować poprzez stosowanie odpowiednich technik, które opisałam w darmowym ebooku do pobrania TUTAJ >>>>

Darmowy ebook >>>>pobierz teraz>>>>

Aby zrealizować każdy projekt, musimy nauczyć się zarządzać czasem. Dlatego też, niezbędne staje się uporządkowanie i hierarchizacja celów, wartości i potrzeb. Umiejętność ta, pozwala nam określić co jest dla nas najważniejsze w danej chwili, a tym samym podejmować trafne decyzje, które będą prowadzić do osiągania wyznaczonych celów.

Hierarchizacja celów pozwoli nam jednocześnie zapanować nad ciągłym brakiem czasu.

Kolejną rzeczą nad którą warto się skupić, to rozpraszacze naszej uwagi, które prowadzą donikąd i stanowią dobre usprawiedliwienie dla naszych poczynań, aby nie zajmować się tym czym warto. 

Tak więc liczy się Twoja skuteczność na dłuższą metę.

 

Dotarcie do mety- osiągnięty zamierzony cel

„Bogowie dają nam to czego potrzebujemy, a nie to, o co prosimy, ale kiedy chcą nas ukarać, wtedy dają nam to, o co prosimy”.

Kiedy wyznaczysz sobie cel, rozważ dobrze, na ile jego osiągnięcie jest dla Ciebie atrakcyjne i istotne. Co da Ci jego osiągnięcie, na ile zmieni się Twoje życie, jak będziesz się zachowywał, jakim będziesz człowiekiem.

-Po co Ci to mówię?

-Kilka lat temu bardzo ciężko pracowałam, a moim głównym celem był zakup nowego samochodu. Kiedy wreszcie ziściło się moje marzenie i mogłam delektować się jazdą nowiutkim mercedesem, to równolegle pojawiło się mnóstwo innych niezdrowych emocji. Ciągle martwiłam się o to, aby go nie uszkodzić,  na parkingu sprawdzałam po kilka razy, czy aby na pewno zamknęłam itp. Bardzo szybko doszłam do wniosku, że to był źle sprecyzowany cel, gdyż nie byłam w pełni na niego gotowa. Do tej pory jeździłam starym samochodem i może komfort jazdy nie był satysfakcjonujący, ale emocjonalnie czułam się bardzo dobrze, nie musiałam uważać na zadrapania i uszkodzenia, często zostawiałam samochód otwarty, nie martwiąc się, że ktoś go ukradnie, czy też się włamie. Mój umysł bardzo długo sabotował we mnie pełnie poczucie radości  i szczęścia z posiadania nowego samochodu.

Dobrze sprecyzowany i zamierzony cel nie jest fantazją, ani marzeniem. Cele budujemy wg określonych zasad i dlatego warto stworzyć dla siebie plan tego, co chcielibyśmy osiągnąć w przeciągu np. 5 lat.

Tak więc rozpisz na kartce papieru jak będziesz  się z tym czuł, jakie wywoła to w Tobie emocje i pracuj mentalnie z tym planem, co najmniej przez miesiąc.

Taki plan powie bardzo dużo o Tobie i Twoich strategiach działania. Jedne będą pozytywne i dobre, a inne wręcz przeciwnie. Te złe zawsze możesz skorygować. Istnieje maksyma- nic na siłę.

Jeśli jednak masz jakiś wyznaczony cel i jednocześnie problemy z jego realizacją, to najwidoczniej nie otrzymałeś wewnętrznej zgody na jego osiągnięcie.

Daj sobie zatem czas i pamiętaj, że tylko podjęcie  powyższych działań w odpowiedniej kolejności spowoduje osiągniecie każdego wyznaczonego celu, dlatego, że rodzimy się skazani na sukces.

 

 

 

 

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy