Jak prowadzić skuteczny marketing na Facebooku, takie pytanie zadaje sobie coraz więcej firm.

 Facebook jest obecnie największą, najbardziej popularną, najtańszą i najprostszą w sposobie komunikowania się, siecią socjalną, z największą liczbą użytkowników. Ponad 1,6 miliarda ludzi na całym świecie. Jest to 1,6 miliarda potencjalnych klientów.

Na Facebooku możesz łatwiej, niż gdzie indziej dotrzeć i kontaktować się ze swoim doskonałym prospektem. FB ma ku temu  masę przydatnych narzędzi, dzięki którym możesz dokładnie znaleźć idealnego klienta, nawiązać z nim relacje, kontaktować się z nim kiedy chcesz i robić codziennie sprzedaże.  Łączy się z urządzeniami mobilnymi, tak więc do jego obsługi, nie potrzebujesz już komputera, laptopa, tabletu, wystarczy smartfon.  Facebook oferuje najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób sprzedaży.  

Wiele firm dostrzegło ten potencjał i zaczęło bardzo intensywnie korzystać z tej formy reklamy. Nie zawsze jednak z oczekiwanym i pożądanym rezultatem, jakim jest sprzedaż .Problemem jaki zrodził się w chwili obecnej, jest dotarcie i zainteresowanie  swoją ofertą  tych wszystkich ludzi, którzy korzystają z Facebooka. W dzisiejszych czasach rynek przesycony jest reklamą, która na wyścigi oferuje coraz to lepszej jakości produkty, usługi. Potencjalny klient nie zwraca już uwagi na taką formę reklamy

-I tu rodzi się pytanie-

-Jak się przebić i wyróżnić  ?

 Wielu początkujących (i nie tylko) biznesmenów, promując w sieci swoje produkty robi to w bardzo nieumiejętny sposób. Nie wiedzą lub nie zdają sobie sprawy z tego, że Facebook jest stworzony, jako sieć socjalna. Ludzie którzy odwiedzają ten portal szukają przede wszystkim kontaktów ze znajomymi i z osobami, z którymi mają wspólne zainteresowania i tematy. Poszukują krótkich chwytliwych tekstów, zabawnych postów lub krótkich artykułów dotyczących współczesnej kultury.

Jak zatem prowadzić skuteczny marketing na Facebooku ?

Co zrobić aby ludzie chcieli od Ciebie kupić?

Tak naprawdę ogromna liczba użytkowników Facebooka kupiłaby od Ciebie Twój produkt, gdyby Cię znała bliżej, lubiła Cię, ufała Ci.

Dlatego jeżeli Ty lub Twoja firma, poważnie myślicie o zarabianiu za pomocą sieci socjalnych musisz :

  • Znaleźć swoje prywatne audytorium i poprzez wytworzone pomiędzy wami relacje uczynić z niego swoimi klientami.
  • Nie wciskać wszystkim swoich produktów- to nie działa. Taki odbiorca traktuje to, jako niepożądaną informacje, czyli inaczej spam.

Dodatkowo spam, jest niemile widziany, nie tylko przez odbiorców, ale także przez założycieli FB. Spamowanie grozi Ci zablokowaniem konta, na określoną ilość dni, a to nie jest przecież Twoim celem.

Zatem jeżeli chcesz z powodzeniem sprzedawać na Facebooku swoje produkty i usługi musisz otoczyć się ludźmi, którzy w przyszłości mogą stać się Twoimi klientami, partnerami biznesowymi.

Kreowanie marki- po co mi to ?

W tym celu  musisz zacząć od stworzenia swojego profilu i wykreowania swojej marki, swojej osoby, nie firmy, nie produktu, tylko SIEBIE. Stań się rozpoznawalny, daj się poznać, polubić. Kim Ty jesteś, jaką masz wartość na rynku, jakie masz przekonania, zasady w biznesie. Twórz kontent marketing- czyli dawaj pożyteczne treści, myśli. Nawiąż kontakt z ludźmi – buduj swój biznes oparty na relacjach.

Badania jakie są prowadzone nad zachowaniem konsumentów, jednoznacznie wskazują, że tendencje zakupowe wśród konsumentów drastycznie się zmieniły. W obecnych czasach klient chętnie kupuje od tego kogo zna.

Wykreowanie swojej marki nie jest trudne lub skomplikowane. Wszystko czego potrzebujesz na początku, to właściwie zbudowany podstawowy profil na Facebooku. Jeżeli już masz taki profil, to nie zakładaj nowego, tylko od tej chwili dbaj o niego, zmieniając swój wizerunek. Usuń z niego wszystkie informacje o Twojej firmie, produkcie, lub tym czym się zajmujesz. Dodawaj krótkie wpisy, publikuj wartościowe posty, nieś pomoc, rozwiązując problemy. Pokaż swoje serce. Zalewaj swoją społeczność treścią wysokiej jakości i zdobywaj jej zaufanie, aż do momentu, w którym będziesz gotów zwrócić się do niej z prośbą. Zawsze to działa.

Kolejną rzeczą na jaką musisz zwrócić uwagę, to to, z kim chcesz nawiązać te relacje. Nie każda osoba, która dołączy do grona Twoich znajomych, będzie tym idealnym i wymarzonym klientem. FB ma limit 5 tys. osób, których możesz dodać do znajomych. Dlatego też, już od samego początku dokonuj filtracji poszczególnych osób. Sprawdzaj poprzez zdjęcia, treści, kim są, czym się zajmują, czego poszukują i czy w przyszłości mogą stać się twoimi klientami. Im bardziej selektywnie podejdziesz do obcych, z którymi będziesz się kontaktował, tym większy odniesiesz sukces. Szukaj swojej docelowej grupy, czyli tych, którzy szukają tego co Ty masz.

Jak zatem zidentyfikować ludzi, którzy chcą dołączyć do grona Twoich znajomych?

5 powodów dla których ludzie zakładają profil na Facebooku

1.Randkowanieprowadzic skuteczny marketing na Facebooku

2.Przyjaźń

3.Networking

4.Relacje

5.Sprzedaż

Kierując się  powyższymi powodami łatwo będzie Ci określić z kim masz do czynienia i czy dana osoba może w przyszłości stać się twoim klientem.

Kolejna rzecz, jeżeli chcesz dokonać większej sprzedaży, dla większej ilości osób, to najpierw musisz  zidentyfikować problem klienta, a następnie jego potrzebę .Dopiero później, rozmawiaj z nim o biznesie. Aby rozmowa przyniosła zysk i stała się sukcesem, musisz pamiętać, że zawsze, ta druga osoba ma być w centrum zainteresowania.

Słuchaj, pytaj, nie staraj się wciskać swoich produktów. Jeżeli dana osoba nie jest zainteresowana Twoim produktem, daj jej spokój , zostaw ją, przejdźcie na inne tematy. Natomiast jeżeli wyraża zainteresowanie to natychmiast zamknij sprzedaż, czyli przenieś rozmowę do końcowego stadium. Traktuj innych na FB tak, jakbyś sam chciał być traktowany.

Jeżeli chcesz odnieść sukces w poszukiwaniu klientów i nowych partnerów biznesowych musisz się kierować poniższymi regułami.

Cztery reguły Społecznościowego Marketingu

  1. Co zobaczysz, to dostaniesz.        Zawartość czyjejś strony jej posty, zdjęcia, znajomi , wskazują na to co czym dana osoba się interesuje
  2. Trzy powody, na które obcy nie odpowiadają na Twoją wiadomość.        1)  Nie lubią tego co widzą na Twojej stronie, mają inne zainteresowania, co TY.  2) Nie znają Cię i nie chcą Cię poznać. Próbujesz rozmawiać z niewłaściwymi ludźmi.     3)  Nie używali ostatnio swojego konta.
  3. .Nie skupiaj się na sprzedaży, kiedy rozmawiasz z ludźmi. Skup się na tym, by ocenić, czy ta sprzedaż będzie możliwa. –Kluczem do sukcesu jest to, aby NIGDY nie rozmawiać o biznesie w  szczegółach, dopóki nie dowiesz się, że osoba, z którą rozmawiasz, potrzebuje lub jest zainteresowana Twoim biznesem, produktem czy usługą. Nie bądź handlarzem, bądź  osobą, która rozwiązuje problemy networkingu
  4. Słuchaj więcej niż mów.   –  Ludzie którzy osiągnęli największe sukcesy w biznesie są dobrymi słuchaczami. Jesteś w biznesie słuchających nie gadających. Jesteś w biznesie sortowania, a nie przekonywania. Dostałeś dwoje uszu i jedne usta, ponieważ powinieneś słuchać dwa razy więcej, niż mówić.

 

Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny i chciałbyś uzyskać dodatkowe informacje, jak jeszcze w inny sposób pozyskiwać klientów i partnerów do swojego biznesu, mam dla Ciebie darmowe szkolenie.

link do szkolenia Przemka Szczęcha

 

Masz jakieś pytania, uwagi, proszę podziel się nimi w komentarzu.

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłam Ci,  choć trochę drogi czytelniku i  stało się dla Ciebie jasne jak prowadzić skuteczny marketing na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy