Pokochaj siebie.

 

Pokochaj siebie bez ograniczeń, kochaj boskość istniejącą w Tobie, kochaj moment obdarowania miłością innych”.

Świat w którym obecnie żyjemy, filozofia życiowa, kulturowe zwyczaje, moralne i religijne ograniczenia, a także reklama bardzo ograniczają sposób myślenia o miłości.

„Miłość jest nagrodą samą w sobie. Miłość to coś jedynego w sobie, co się powiększa proporcjonalnie do dzielenia się nią z innymi.”

O miłości, szczególnie w odniesieniu do nas samych, mówi się jeszcze mniej. A jest to istotny i konieczny wręcz aspekt, aby doświadczyć prawdziwej miłości w życiu.

Dlaczego tak ważnym jest pokochanie samego siebie?

Nie można dać innym czegoś, czego nie doświadczyło się osobiście, czego się nie zna, lub nie posiada. Nie znasz miłości, nie doświadczyłeś jej w życiu, to nie możesz miłością obdarować innych.

Początek miłości jest zawsze w nas samych i dlatego tak ważnym jest pokochać samego siebie. Tylko człowiek, który pokochał samego siebie może dać miłość innym.

 

Czy Ty potrafisz kochać samego siebie?

 

Potrafisz zaakceptować siebie w 100% takim jakim jesteś? Czy podoba Ci się Twoje ciało, wygląd, uśmiech, reakcje, czy też wstydzisz się i denerwujesz kiedy ktoś patrzy na Ciebie?

Są takie osoby, które nie mogą spojrzeć na siebie w lustrze, czują do siebie odrazę z różnych powodów. Czy aby słusznie? Czy takie postępowanie wobec samego siebie nie odbiera im najpiękniejszego uczucia jakim jest miłość? Skazują się na ból i udrękę, nie są w stanie pokochać siebie, a tym samym dać i otrzymywać miłości.

Najważniejsze jest aby uświadomić sobie, że prawie nikt nie jest idealny ( choć zdarzają się wyjątki )…gdyż w końcu jak wygląda taki ideał?..-jak się zachowuje? …-jak mówi?..-jak reaguje?…-jak chodzi?…-jak się ubiera?….-jakie ma ciało?

Tak się składa, że każdy z nas ma różną od innych, swoją osobistą wewnętrzną wizję ideału. Nie istnieje zatem żaden jeden wzorzec, do którego musisz się zastosować za wszelka cenę. Wolno Ci być takim jakim jesteś!

Spójrz tylko na otaczający Cię świat, jak jest różnorodny w swojej istocie, co samo w sobie czyni go niesamowicie pięknym. Czy chciałbyś żyć w świecie, gdzie każda chmura byłaby idealnie taka sama, każdy zachód, czy wschód słońca byłby taki sam. A co z nami ludźmi? Jakże życie byłoby nudne i oklepane gdyby wszyscy wyglądali, zachowywali się, ubierali, mówili tak samo. To mniej więcej tak jak byś przez całe życie jadł na śniadanie jajecznicę, a na obiad pomidorową z makaronem . Ohyda, chyba się z tym zgodzisz ?

Dlatego precz z ideałami, precz z szablonami. Niech każdy pozostanie sobą dokładnie takim jakim jest, gdyż tylko wtedy jesteś w stanie wnieść swój osobisty wkład do ludzkiego istnienia. Dlatego zacznij kochać siebie tak mocno, jak pragniesz, aby inni Cię kochali .Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami. Zacznij się doceniać i mówić o sobie dobrze.

Ludziom bardzo trudno jest mówić o sobie dobre rzeczy. Chwalimy, mówimy dobrze o innych, rzadko kiedy o samym sobie. Tak trudno docenić siebie samego, to nie wypada,  pomyślą, że się przechwalam itp. Dzieje się tak, gdyż z reguły jesteśmy bardzo krytyczni wobec samych siebie. Ciągle się za coś obwiniamy. Trudne sytuacje, w których  nam nie poszło tak jak oczekiwaliśmy, powiedzieliśmy coś za dużo, lub za mało, zachowaliśmy się niestosownie, rozpatrujemy godzinami, ba nawet tygodniami.

Doceń i pokochaj siebie.

Jeśli coś Ci się takiego przytrafi, zostaw to, daj temu spokój. Kochaj siebie. Co się stało to się nie odstanie..tak miało być, było to potrzebne dla Twojego rozwoju. Wszystko co powiedziałeś zrobiłeś miało swój cel i sens.

Nie jesteś złym człowiekiem , to życie jest takie jakie jest i często sytuacje wymuszają na nas takie, a nie inne zachowania. Niejednokrotnie puszczają nerwy, brak cierpliwości lub pracowitości. Takie jest życie i sam człowiek. Każdemu bez wyjątku przytrafiają się lepsze i gorsze dni. Nie jest to jednak powodem, aby nie kochać siebie samego.

Doceń i pokochaj siebie. Jesteś wspaniałym człowiekiem- a jeśli twierdzisz, że jest inaczej- to jesteś w błędzie. Najzwyczajniej w świecie nie odkryłeś jeszcze tego, dlatego, że Twoje otoczenie przywykło, aby zawsze i wszędzie wszystko wokół krytykować. Ty również podlegasz takiej krytyce, a przez to cierpisz na brak wiary w siebie.

Panuje takie przekonanie, że jak kogoś pochwalimy to „ obrośnie w piórka” i odleci do ciepłych krajów. Nie wiem kto to wymyślił, ale jest to głupie i niedorzeczne. Chwalenie,  mówienie dobrych słów i docenianie drugiego człowieka powoduje u niego przyrost motywacji i zachętę do dalszego lepszego działania. Dodatkowo zostaje puszczona w obieg pozytywna energia ciepła i życzliwości.

Nie oznacza to, że jesteśmy bez wad, oznacza to, że pozytywy są tą korzystniejszą formą energii.

W myśl zasady, na czym się skupiasz i gdzie kierujesz uwagę, to to karmisz i nadajesz mu moc.

Często powtarzaj sobie słowa:

„Kocham siebie, kocham Ciebie, kocham cały świat”

Pokochaj siebie i ciesz się miłością i radością przez całe życie.

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy