Podszept dobrego geniusza.

Zdaniem psychologów przejawia się jako natychmiastowe i mimowolne zrozumienie rzeczywistości. Wcześniej definiowano ją jako umiejętność wyboru tego, co dla nas najlepsze, bez analizowania. Dziś tę cechę ludzkiej psychiki nazywa się inteligencją emocjonalną, lub po prostu intuicją.

Czym zatem jest ta tajemnicza intuicja?

Natchnieniem, szóstym zmysłem, zdolnością przewidywania, wewnętrznym głosem, czy może twórczą wyobraźnią?  Niewątpliwie coraz częściej i głośniej mówi się o niej, coraz częściej jest przedmiotem badań.

Może po wieku mózgu nastanie wiek intuicji?

Najnowsze odkrycia i badania naukowe potwierdzają jednoznacznie, że intuicja istnieje i jest kobieca. Jednak ciągle nie znamy sposobu jej działania.

Olśnienie, natchnienie, przeczucie.

Często funkcjonuje na zasadzie olśnienia: znikąd przychodzi ostrzeżenie, że na przykład nie powinno się dziś jechać samochodem, albo coś karze Ci się zatrzymać, zmienić drogę. W moim życiu często goszczą takie sytuacje.Ten wewnętrzny podszept jest ściśle powiązany z emocjami i bywa rodzajem natchnienia. Szczególnie widoczne jest to u naukowców, matematyków, fizyków, którzy często opowiadają, że jeśli długo nie mogą rozwiązać jakiegoś problemu, zostawiają go, by się „odleżał”. Dopiero po jakimś czasie nagle, niespodziewanie-na przykład przy goleniu- przychodzi im do głowy rozwiązanie. Albo we śnie, bo wtedy pracuje nasza podświadomość i słuszne tu wydaje się powiedzenie – „ prześpij się z problemem”.

Intuicja może działać podobnie jak instynkt u zwierząt. Często nie wiadomo czemu, zwierzę zatrzymuje się i nie chce iść dalej. Potem okazuje się, że kilka metrów dalej jest przepaść. Zwierzę wyczuło niebezpieczeństwo- zadziałał u niego instynkt samozachowawczy. My z kolei lekceważymy wewnętrzne sygnały, gdyż wierzymy w wyższość rozumu nad emocjami.

Mózg damski i męski

 

Skąd pewność, że intuicja jest kobieca?

Dowiódł  tego doktor David Skuse z Instytutu Zdrowia Dziecka w Londynie, który odkrył istnienie genu, którego działanie jest związane z odruchami określanymi mianem intuicji. Ujawnia się on przede wszystkim u kobiet, bo znajduje się w chromosomie X.

Natura obdarzyła kobietę umiejętnością postrzegania zjawisk, na które mężczyźni są ślepi i głusi.

Równie istotne znaczenie dla intuicji mają różnice w budowie mózgu kobiety i mężczyzny. Polegają one na tym, że między prawą, a lewą stroną kobiecego mózgu, następuje wymiana większej liczby informacji, niż u mężczyzn. Tak więc intuicja wynika nie z jakiś czarnoksięskich sił, czy magii, lecz jedynie z lepszego „systemu łączy”. Dlatego kobiety lepiej rozpoznają emocjonalne odcienie głosu, gestykulacji, mimiki twarzy i tym samym na ich podstawie mogą więcej wywnioskować.

Nie znaczy, że tylko kobiety posiadają intuicję, mają ją także mężczyźni, którzy mają bardziej kobiece mózgi, czyli  ukształtowane wedle kobiecego wzoru w okresie płodowym. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko geny decydują o płci, ale także hormony, co oznacza, że im większa ilość hormonu męskiego zadziała na płód, w tym większym stopniu dorosły człowiek będzie zachowywał się jak mężczyzna, im mniejsza jego ilość, tym bardziej kobiece zachowanie.

Kobiety dostrzegają najmniejsze szczegóły, gromadzą je bez selekcjonowania, zapamiętują, a potem nieświadomie łączą z ludźmi i wydarzeniami. ( Stąd też zapewne tyle dowcipów o kobietach i ich pamiętliwości 🙂 ).

Mam nosa

Jak to się dzieje, że niektórzy zostają milionerami z dnia na dzień? Mówią oni zgodnie, że mieli tzw. „ nosa”. Wielu wielkich maklerów giełdowych, czy też biznesmenów, przyznaje, że w podejmowaniu decyzji często kierują się przeczuciem, codziennie podejmują wiele ważnych decyzji posiadając jedynie niepełne informacje. Niektórzy z nich przynoszą krociowe zyski swoim firmom, gdyż są szczególnie uzdolnieni w dziedzinie postrzegania intuicyjnego.

Ale nie tylko oni, każdy z nas ma bowiem takie zdrowe jądro intuicji. Wystarczy tylko, że zaczniesz się do niego odwoływać, a zawsze postąpisz zgodnie z tym, co jest dla Ciebie najlepsze. Staraj się zatem wsłuchać w podszept Twojego wewnętrznego głosu. Nawet w tak błahych sprawach, czy będzie padać, czy nie, czy kupić te buty, wybrać tę trasę.

Zapewne miałaś już w życiu takie sytuacje, kiedy towarzyszyło Ci silne przeczucie, a później się to sprawdziło. Nie wiem czy wiesz, ale intuicje można rozwijać tak jak inne talenty i wykorzystywać w życiu jako narzędzie poznania. 

Oto kilka prostych ćwiczeń.

Ćwicz swój szósty zmysł!

 

Prześpij się z problemem.

Każdego wieczoru zapytaj siebie, co Ci się nie udało w ciągu dnia, co przeoczyłaś, czego nie rozwiązałaś, co stanowi dla ciebie problem, z czym nie umiałaś sobie poradzić. Zaplanuj co masz zrobić następnego dnia. Potem postaraj się te większe i mniejsze sprawy „ zapakować” w myślach w jeden pakiet. Zaśnij nie myśląc o nich. Być może rano- niespodziewanie- przyjdą Ci do głowy rozwiązania. Ja mam przy łóżku notes, gdyż często bywa tak, że przysnę początkowym snem na 10-15 minut i w tym czasie pojawia się rozwiązanie. Muszę  natychmiast zapisać myśli, gdyż rano nie będę tego pamiętała.

Termometr emocji.

Nie wiesz co wybrać, iść do kina czy na dyskotekę? A może spędzić romantyczny wieczór w domu? Wyobraź sobie taki gigantyczny termometr, a potem po kolei, sytuacje, które masz do wyboru. Myśl o tym, że siedzisz z ukochanym w kinie, oglądacie film, on Cię obejmuje, potem idziecie na spacer.. Teraz zaznacz na skali termometru swój nastrój i uczucia towarzyszące tej sytuacji. Czy jesteś zadowolona, czy może się nudzisz? W ten sposób zbadaj wszystkie sytuacje, za każdym razem przykładając termometr emocji do konkretnego pomysłu. Wybierz ten, który osiągnął najwyższą temperaturę uczuć.

Iluminacja.

Musisz rozwiązać jakiś problem. Najpierw przeanalizuj, w jaki sposób do tej pory podejmowałaś decyzje, co było dla Ciebie ważne. Potem staraj się o tym nie myśleć . Prześpij noc. Następnego dnia zajmij się tym co lubisz, pozwól sobie na relaks. Dopiero wieczorem, zupełnie spontanicznie, podejmij decyzję.

Kolekcjonuj znaki.

Intuicja pojawia się czasem w postaci metafor i symboli, dlatego ważnym jest, by nauczyć się je interpretować. Na przykład prześladuje Cię sen o tunelu. To może oznaczać zagubienie, pustkę i lęk przed podejmowaniem decyzji. Postaraj się zbierać jak najwięcej takich znaczących obrazów, które mogą być kluczem do Twojej intuicji.

Zgaduj.

Ugotuj 3-minutowe jajko na miękko, nie patrząc na zegarek. Czytając kryminał postaraj się zgadnąć kto jest mordercą. Gdy dzwoni telefon lub dzwonek do drzwi zastanów się, kto może być po tej drugiej stronie. Moją ulubioną zgadywanką jest  wybór trasy w trakcie jazdy samochodem. Staram się intuicyjnie wybierać tę, która będzie najmniej zakorkowana i muszę przyznać, że coraz lepiej mi z tym idzie 🙂

Nie bój się intuicji, ponieważ może być bardzo pomocna w życiu. Pełni podobną funkcję jak instynkt samozachowawczy.

Pamiętaj, że słuchanie jej wiąże się z zaufaniem do siebie i poczuciem własnej wartości. Jeśli zbyt mało cenimy samych siebie, lekceważymy także sygnały, które pochodzą z naszego wnętrza. Na temat budowania poczucia własnej wartości pisałam w artykule „ Jak zdobyć pewność siebie i zamanifestować swoją wewnętrzną siłę”.

Napisz proszę w komentarzu, jakie są Twoje doświadczenia z intuicją. Słuchasz, czy zupełnie ignorujesz jej  podszept .

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy