Niczego nie żałuję

Niczego nie żałuję, to jedne ze słów które warto będzie wypowiedzieć u kresu swoich dni. Ale jak żyć, aby niczego nie żałować i czy w ogóle da się tak?

W życiu człowieka często występuje żal. Przyczyn żalu może być wiele. Może on wynikać z niewłaściwych, czy też niechcianych sytuacji, które zaistniały w naszym życiu.

Taki żal nie jest najgorszy, najgorszy żal, to żal utraconych okazji. Mogą to być np.: zerwane relacje, które przestałeś pielęgnować, decyzje, które bałeś się podjąć, ważne słowa, których nie wypowiedziałeś i czyny których nie zrobiłeś.

 Dobrą wiadomością jest to, że nie jest za późno,aby to naprawić. Dopóki człowiek żyje,dopóty wszystko jest możliwe i ma szanse zrobić to, co mógł zrobić.

 

Teraz masz okazje zapoznać się z dziewięcioma zasadami, które pozwolą zapisać tobie przyszłość wolną od żalu.

 

1.Pokonaj strach i zrób pierwszy krok.

 

Podstawą sukcesu w każdej dziedzinie jest działanie.Wiele osób jednak ciągle czeka ze zrobieniem tego pierwszego kroku, nieustannie czegoś im brakuje i uważają, że to nie jest ten odpowiedni moment aby zacząć.Często na takim właśnie odkładaniu, planowaniu i doskonaleniu mijają całe lata, a w konsekwencji pojawia się żal utraconych okazji.Nawet jeśli nie czujesz się w 100% przygotowany i nie wiesz czy sobie poradzisz, to spróbuj, będziesz i tak bardziej efektywny niż ludzie, którzy nic nie robią.

Dlatego przestań czekać i piętrzyć wymówki na to, aż będziesz wszystko umiał, wiedział. Po prostu zrób ten pierwszy krok. Nie musisz widzieć całych schodów, aby wejść na pierwszy stopień. Nawet jak poniesiesz porażkę, to dostaniesz lekcje od życia i będziesz mógł powiedzieć „ niczego nie żałuję, jestem mądrzejszy o kolejne doświadczenia”.

 

2 Poszerzaj swoją strefę komfortu.

 

Przejdź z pozycji wygodne do niewygodne,nie siedź na skraju swojej strefy komfortu.Jest to bardzo trudne gdyż nie lubimy jej poszerzać i wychodzić poza to,co jest nam bliskie i znane. Przyczyną tego stanu jest przede wszystkim strach.Ile ludzi tyle powodów.I tak jedni siedzą w obawie przed upadkiem, inni nie kochają w obawie przed utratą miłości, nie mówią prawdy w obawie co inni pomyślą, nie patrzą na siebie w lustrze z obawy przed tym co zobaczą.

Codziennie zrób coś nowego,coś co budzi w tobie obawy i powoduje dyskomfort.Wykonaj ten krok, nie ważne jaki on będzie duży,ale zrób go. Próbuj ze wszystkich sił,do skutku.Poszerzanie swojej strefy komfortu zbuduje w tobie szacunek do siebie samego.Nie wiem czy wiesz, że to czego się boimy, to to powinniśmy w pierwszej kolejności zrobić.

 

3.Pracuj nad swoją osobą taką jaką chcesz być.

 

Skup się na kierowaniu i koncentrowaniu energii wewnątrz siebie. Kochaj siebie najbardziej na świecie.

 Aby zdobyć prawdziwych przyjaciół najpierw musisz zaprzyjaźnić się i pokochać  samego siebie. Jak to uczynić szczegółowo opisałam w artykule ” Pokochaj siebie”. Zanim uczynisz kogoś szczęśliwym musisz nauczyć się być sam szczęśliwy. Wiedz, że nie nazywa się tego egoizmem, tylko rozwojem osobistym.

Ty jesteś tą jedyną osobą, którą bierzesz ze sobą wszędzie.Kładąc się wieczorem do łóżka i budząc rano jesteś sam ze sobą, idąc ulicą też sobie towarzyszysz. Zadaj więc sobie pytanie, z jaką osobą chcesz przebywać na co dzień, kłaść i budzić się codziennie w łóżku?

Dlatego twoim obowiązkiem jest być taką osobą, z jaką chcesz być. Ważnym jest, aby pielęgnować swoje relacje, zwłaszcza z samym  sobą.

 

 

4.Niech twoje szczęście będzie głównym priorytetem.

 

Szczęście zależy tylko i wyłącznie od nas samych. To my decydujemy czy to co robimy, z kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, przynosi nam radość i szczęście. Wiele jest osób które są wiecznie niezadowolone. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, lecz sprowadzają się one do jednej prostej zasady.Często wybieramy coś innego ponad własne szczęście.

 Dlaczego?

Dlatego, że bycie nieszczęśliwym wymaga od nas znacznie mniej wysiłku.

Na przykład zamiast szukać szczęścia możemy iść drogą najmniejszego oporu,nie akceptować zmiany, godzić się na wszystko co nas spotyka.Takie bierne życie z dnia na dzień, bez celu i aspiracji.

A szczęście polega na nadaniu naszemu życiu sensu,a sens odnajdujemy wtedy, kiedy podążamy za głosem serca i intuicji. Ważne jest, abyś był tym kim chcesz być, robił to co pragniesz robić, to co daje Ci spełnienie i to bez względu na to co inni powiedzą. Więcej o szczęściu przeczytasz w artykule ” W poszukiwaniu szczęścia”.

 

5.Praktyka

 

Jak zdobyć doskonałość we wszystkim co się robi?

 Odpowiedź jest tylko jedna!

 Poprzez praktykę. Wiedza sama w sobie nie stanowi żadnej wartości, do chwili kiedy nie zacznie być wdrażana w życie.

Praktyka polega na bezwzględnym rutynowym działaniu zarówno fizycznym jak i intelektualnym. Tylko pełna koncentracja na  wykonywaniu tych samych czynności w kółko, w obliczu wszystkich przeszkód, porażek  i czarnych wizji, przyniesie pożądany skutek. Tylko poprzez praktykę osiągniesz zdumiewające wyniki w każdej dziedzinie życia.

 

6.Wyeliminuj negatywne i zastąp pozytywnym

 

Największe przeszkody i mury jakie są zbudowane w naszym życiu, to te, które powstają w naszym umyśle. Aby wieść szczęśliwe życie i osiągać sukcesy, koniecznym jest nauczenie się kontrolowania swojego nastawienia do życia. Negatywne uczucia są jak chwasty, jeśli ich nie usuniemy w pełni i nie wyrwiemy wraz z korzeniami, będą sukcesywnie odrastać.

Dlatego tak ważnym jest przejęcie kontroli nad swoim nastawieniem. Uwierz w siebie. Ignoruj tych, którzy starają Cię zniechęcać. Unikaj negatywnych ludzi, rzeczy, miejsc i przyzwyczajeń. Skupiaj się na pozytywnych rozwiązaniach i buduj świetlane scenariusze swojej przyszłości. Więcej o pracy nad własnymi emocjami dowiesz się z artykułu ” Pozytywne emocje- jak je w sobie wzbudzać”.

 

7.Spędzaj dużo czasu z ludźmi, których kochasz.

 

Spędzenie czasu ze swoją rodziną, śmiejącymi, dokazującymi dziećmi, bratankiem, siostrą, bratem, rodzicami, intymne chwile spędzone z drugą połówką, czy też zabawy ze swoim zwierzakiem, to tak naprawdę bezcenne chwile w twoim życiu.

Dlatego zwolnij, przestań uczestniczyć w wyścigu szczurów.

Gdy jesteśmy młodzi gonimy za karierą, pieniędzmi, a w miarę upływu czasu dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę liczą się tylko te chwile, które spędziliśmy w gronie najbliższych. Jak zapytasz starszych ludzi to zawsze odpowiadają, że najbardziej żałują tego, że tak mało czasu spędzali z najbliższymi, oraz, że nie odważyli się realizować swoich marzeń. Dlatego czasu z bliskimi nie traktuj jako „dopustu”, tylko jako „ wymóg”.

Pamiętaj, nie żyjemy wiecznie, ani ty, ani twoi najbliżsi. Dołóż starań i doceń to co masz, tego kto cię kocha, kto troszczy się o ciebie. Ile dla ciebie znaczy, to tak naprawdę nie wiesz, do dnia kiedy go zabraknie. To ty decydujesz czy pewnego dnia będziesz mówił  „ szkoda, że nie robiłem tego” czy będziesz mówił, „niczego nie żałuję, cieszę się, że poświęciłem każdą wolna minutę”.

 

8.Doceń życie, masz jedno.

 

Zatrzymaj się na chwile. Oddychaj powoli i głęboko. Poczuj cud oddechu, poczuj że żyjesz. Teraz powiedz „dziękuję”. Bądź tak wdzięczny, jak to tylko możliwe, podziękuj za małe i te duże rzeczy w twoim życiu, za ten oddech, za rozmowy, za piękny poranek itp.

Być może obudziłeś się dziś z jakimś bólem, ale się obudziłeś, miałeś w swoim życiu lepsze i gorsze dni, ale przeżyłeś. Może nie masz wszystkiego co byś chciał, ale masz wszystko, czego potrzebujesz aby ruszyć i iść do przodu. Każda chwila jest drogocenna, jedna jedyna w swoim rodzaju, która się już nigdy nie powtórzy. Cokolwiek dostajesz jest darem. Być może teraz nie masz idealnego życia, ale na pewno jest dobre. Uznaj ten fakt i podziękuj, gdyż jest to podstawą do szczęścia i obfitości jakiej szukasz.

 

9.Puść to co już było, zostaw za sobą przeszłość.

 

Życie to ciągła podróż pełna wzlotów i upadków. Nie zawsze jest tak jak planujemy i powinniśmy się do tego przyzwyczaić. To naturalna kolej rzeczy i nie ma powodu, aby roztrząsać przeszłość. Temu co było trzeba pozwolić odejść i żyć dalej. Jeśli pragniesz odnosić sukcesy dzisiaj, nie możesz pozwolić na to, aby zamartwiać się dniem wczorajszym. Teraz jest najwłaściwsza chwila aby żyć tu i teraz. Obszernie na temat puszczania przeczytasz w artykule „ Odpuść sobie”.

 

Twoja przyszłość zależy od tego co robisz teraz. Dlatego pomyśl kim chcesz być i jak powinno wyglądać Twoje życie. Nie martw się tym, że masz długą, pełną blokad i objazdów drogę do przebycia. Nastaw swój GPS i ruszaj w kierunku realizacji swoich celów. Podejmij działanie i rób swoje, bez względu na wszystko, gdyż i tak będziesz dalej od tych, którzy boją się spróbować.

 Żyj tak, abyś u kresu swoich dni z uśmiechem na twarzy powiedział „ niczego nie żałuję !” 

A Ty drogi czytelniku,dodałbyś coś jeszcze do tej listy?

 Proszę pozostaw swoje przemyślenia w komentarzu poniżej.

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy