Jak zerwać z prokrastynacją

 

Jak zerwać z prokrastynacją czyli nawykiem odkładania czegoś na później? Takie pytanie zadaje sobie nie jedna osoba, której dotyczy ten problem, a dotyczy on bardzo wielu osób, można powiedzieć, że prawie każdego z nas.

Czyż nie zdarza Ci się, że odkładasz często spraw na później,które są dla Ciebie nieprzyjemne i budzą w Tobie wewnętrzny opór, których nie lubisz wykonywać, na zrobi się kiedyś, jeszcze mam czas, nie dziś. Moją np. taką bolączką jest układanie i segregowanie wszelkiej maści dokumentów i muszę się tu przyznać, że robiłam to w ostateczności i na ostatni dzwonek, jak już praktycznie byłam pod ścianą. To samo dotyczy prasowania. Wynajdowałam 1000 innych powodów i spraw do zrobienia na już,  byle te czynności odwlec w czasie. Skutek tego był taki, że przez cały dzień odłożone sprawy zalegały mi kamieniem na sercu i niczym komar  koło ucha,brzęczały w mózgu.

Zaczęłam więc czytać i zgłębiać temat prokrastynacji, jako kolejną przeszkodę na  mojej drodze rozwoju. Oto do czego doszłam w swoich poszukiwaniach…

Tak logicznie rzecz biorąc są dziedziny, w które potrafimy się całkowicie zaangażować, zwłaszcza te, które wybieramy świadomie np; sport, taniec, czytanie, czy nawet ( to chyba najprzyjemniejsze 🙂 ) przeglądanie bez celu stron Internetowych. 

Co zatem jest  przyczyną odkładania? Może zwykłe lenistwo, lub wada charakteru ? Albo coś jeszcze całkiem mi nieznanego?

Co Cię blokuje

 

Problem prokrastynacji może być spowodowany wieloma czynnikami, oto kilka z nich:

-brak odwagi

-brak poczucia własnej wartości

-skupianie  się na chwilowej przyjemności, niż na długoterminowych rezultatach

-odkładaniem ze względu na obawy, co inni pomyślą.

-jaki będzie efekt mojego działania, czy będzie on zadowalający? .

Zazwyczaj ludzie za bardzo boją się popełnienia błędu, skutkiem czego jest brak jakichkolwiek rezultatów lub  zmian w życiu. Jeżeli chcemy cokolwiek w życiu osiągnąć, to tylko poprzez działanie, które musi mieć zarówno początek jak i koniec. Błędy i porażki jakich po drodze doświadczymy są konieczne, gdyż bez nich niczego się nie nauczymy. To dzięki popełniony błędom, możemy dokonać rewizji w działaniu i nanieść niezbędne poprawki przy kolejnej próbie. Porażka natomiast pozwala nam kształtować silny charakter.

Wyobraź sobie taką sytuacje, iż osiągnąłeś sukces bez żadnego wysiłku, ot tak ktoś Ci podał go na tacy.Co zrobiłbyś, jak byś się czuł, przy pierwszym lepszym niepowodzeniu? Przypuszczam, że wszystko rozsypałoby się jak domek z kart, a Ty skończyłbyś z ciężka depresją, gdyż psychika nie byłaby zahartowana przez drogę która przywiodła Cię do tego sukcesu. Ludzie którzy odnieśli sukces również popełniali błędy, ponosili porażki, jednak się nie poddali, a wszystkie te doświadczenia ukształtowały ich charakter i pozwoliły im wznieść się na szczyty.

Nie pomyśl przy tym, że namawiam Cię tu do celowego działania nastawionego na porażki i błędy…nic z tych rzeczy, należy ich unikać, ale nie zaniechaj przy tym działania w obawie przed ich popełnieniem i jeżeli już się pojawią, to przyjmuj jako dobrodziejstwo, jedną z lepszych rzeczy jakie mogą Ci się w życiu przytrafić, a naukę z nich płynącą przyjmuj garściami i przekuj na złoto. Jeżeli je pokonasz, to będziesz o krok bliżej swojego celu.

Co w nas siedzi ?

 

Kolejnym powodem prokrastynacji, może być ochrona naszej własnej wartości, kiedy to chcemy uniknąć na jakiś czas naszych wewnętrznych obaw wynikających z uczucia strachu przed porażką, ochroną naszej niezależności, nierealistycznymi oczekiwaniami lub też, perfekcjonizmem, czy też niedoskonałością naszej pracy.Obawiamy się porażki, która mogłaby świadczyć o tym, iż nie jesteśmy doskonali, popełniamy błędy i nie jesteśmy perfekcyjni. Jest to nasz wewnętrzny opór i wzbranianie się przed zaakceptowaniem, iż jesteśmy ludzcy i mamy prawo do niedoskonałości i popełniania błędów co jednak nie powinno powstrzymywać nas przed działaniem. Nie lubimy być osądzani i jest to kolejna przyczyna odkładania, w konsekwencji bardzo nieefektywna,  bo wcześniej, czy później i tak zostaniemy osądzeni i to w negatywny sposób.

To jednak nie wszystko, nawyk odkładania działania może też być spowodowany jako sposób wyrażenia swojej niechęci wobec osób posiadających władzę .Ludzie odczuwają, że ktoś inny narzuca im swoją wolę, wskazuje jak mają żyć, jak postępować,jakich przestrzegać przepisów. Powoduje to niechęć, a jednym z rozwiązań, jakie wtedy przychodzi danej osobie do głowy, jest bunt w postaci odwlekania działania, który  może wyrażać się poprzez płacenie rachunków w ostatniej chwili, tak tylko aby uniknąć odsetek, sabotowanie pracy, itp.

Odkładamy zadania, im bardziej jesteśmy zniechęceni do tego co mamy zrobić, tym większą przyjemność zrobi nam uniknięcie tej pracy np. miałeś nauczyć się na sprawdzian, a na następny dzień okazuje się, że został przełożony, więc zaczynasz liczyć iż następnym razem, też  się tak powtórzy. To samo może dotyczyć innych codziennych obowiązków, kiedy ktoś inny za Ciebie je wykona np. zmywanie naczyń, skoszenie trawnika itp.

 

Skąd zatem bierze się w nas większość tych obaw?

 

Otóż większość tych obaw, jak nasze nastawienie, przesadny perfekcjonizm, oraz inne czynniki wpływające na to, że odkładamy nasze działania, kształtowane są po części przez  nasze środowisko, rodziców i to jak zostaliśmy wychowani, a także przez liczne zdarzenia losowe.

Czyż nie przydarzyło Ci się w Twoim życiu tak, że nie wiem jak byś się starał, to nie zostałeś doceniony i pochwalony za wykonaną pracę? Zdarzenia takie wykształciły  w Tobie, poczucie, że cokolwiek byś nie zrobił  i tak nie będzie to wystarczająco dobre, aby zadowolić rodziców , nauczycieli, czy później pracodawcę. Postępowanie takie wynika niejednokrotnie z przesądu, że chwalone dziecko osiądzie na laurach, docenionemu pracownikowi ” woda sodowa uderzy do głowy”. W ten sposób jesteśmy uczeni, że mamy pracować, pracować, pracować, ponieważ życie jest ciężkie i zawsze czeka na nas dużo pracy.

Co z tego wynika? Uczy nas to zachowania, że potrzebujemy presji, że jesteśmy leniwi i musimy mieć nad sobą bat, który będzie nas smagał, ponieważ sami z siebie nie jesteśmy wykazać inicjatywy.

Od dzieciństwa kodujemy w sobie obraz, że życie musi być ciężkie, że nigdy nie będziemy wystarczająco dobrzy, że sukces ma swoją cenę, że ludzie będą Cię oceniać po tym jak pracujesz, więc musisz być we wszystkim perfekcjonistą, w przeciwnym razie będą Cię krytykować i każdy będzie oceniał Twoje postępowanie. Gdy wszystkie te przesądy dobrze już zadomowią się w Twojej podświadomości do Twojego życia wkroczy wewnętrzny krytyk, który będzie każdą Twoją myśl, pomysł, inicjatywę, pragnienie, dogłębnie oceniał. Cokolwiek byś nie zrobił, pierwszy to ocenisz i poddasz krytyce,złudnym nadziejom.

-Ile razy o czymś marzyłeś? I natychmiast pojawiała się myśl , gdzie tam, nie możliwe, nie ja , mnie nie stać, takie rzeczy to tylko w filmie, mnie się nigdy nie wydarzą.

-Chcesz być bogaty? Osiągnąć sukces?

Twój krytyk zaraz Ci mówi, jesteś brzydki. leniwy,źle urodzony, nikt Cię nie lubi i w ogóle jesteś do niczego.Sami więc stajemy się po części własnymi oprawcami, napędzamy własne lęki i obawy, niszcząc w ten sposób poczucie własnej wartości nie osiągając w ten sposób tego, na co naprawdę nas stać.

 

Co zatem zrobić, aby pozbyć się prokrastynacji?

Wypracuj w sobie samodyscyplinę, w celu porzucenia starych nawyków i zastąpienia ich nowymi.

Dlatego musisz:

-zrewidować swoje poglądy na pracę i na własną osobę

-pozbyć się nieprzyjemności związanych z wykonywaniem obowiązków

-zredukować stres

-nauczyć się radzić sobie z obawami

-zapewnić sobie czas na rozrywkę bez poczucia winy

-nauczyć się zagłuszać wewnętrznego krytyka

-nauczyć się zamieniać negatywne myśli na pozytywne

-nagradzać się za wykonaną  pracę wysokiej jakości

Mam nadzieję, że choć w minimalnym stopniu ten artykuł pomoże Ci podjąć pierwsze kroki do zmiany samego siebie o ile masz problem z odkładaniem na później. Może wydać Ci się to trudne do wdrożenia, ale zapewniam warto, gdyż jeśli Ci się uda staniesz się innym, lepszym człowiekiem.

I nie jest ważne, co kto będzie Ci wmawiał, jesteś w stanie zmienić się na lepsze, zmienić swoje położenie i podnieść tym samym komfort swojego życia.

Jeżeli masz swoje doświadczenia i sposoby na to jak zerwać z prokrastynacją podziel się proszę w komentarzu.

 

 

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy