Jak zdobyć pewność siebie i zamanifestować swoją wewnętrzną siłę w codziennym życiu ? Przed takim pytaniem staje coraz więcej osób.

Każdy z nas pragnie być mocny wewnętrznie, pewny siebie, uznawany, akceptowany i podziwiany przez otoczenie.  Duża pewność siebie pozwala aktywnie stanąć naprzeciwko wszystkiemu co spotyka nas w życiu. Wszelkie niepowodzenia i porażki tratowane będą wtedy jak zwykłe lekcje.

Pewność siebie pozwala w pełni odkryć wszystkie własne zasoby i efektywnie je wykorzystać.

Sukces, szczęście, miłość zależą od tego w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat. Każdy z nas jest inny i ma inny wgląd w otaczającą nas rzeczywistość. Ta inność wynika z różnicy pomiędzy naszym światem wewnętrznym, a zewnętrznym. Tak naprawdę świat zewnętrzny nie jest taki jak go postrzegamy. Wizja ta rodzi się wewnątrz nas według tylko nam znanej logiki.

JAK ZDOBYĆ PEWNOŚĆ SIEBIE POPRZEZ OBSERWACJĘ

 

Otaczającą nas rzeczywistość nasz mózg odbiera za pomocą zmysłów, które to funkcjonują za pomocą pewnych zasad, które są wykorzystywane przez nasz umysł do lokalizacji danej informacji i nadania jej emocjonalnego znaczenia.

Jednym z takich zmysłów, jest zmysł postrzegania i obserwacji.

– Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak postrzegasz świat, który Cię otacza?

– Jesteś obserwatorem, czy tylko widzisz?

Zapewne w tej chwili zastanawiasz się jaka to jest różnica? – Zamknij więc na chwilę oczy i spróbuj odtworzyć w pamięci przebieg dzisiejszego dnia, od momentu kiedy wstałeś, aż do obecnej chwili kiedy czytasz ten artykuł .

 -Ile szczegółów zapamiętałeś?

-Czy możesz dokładnie opisać miejsca, ludzi, kolory, zapachy, które napotkałeś na swojej dzisiejszej drodze?

Założę się że nie. To ćwiczenie dowodzi, że patrząc tak naprawdę nie widzimy.

Dlatego pierwszym krokiem w poszukiwaniu pewności siebie, jest umiejętność obserwacji . Stać się uważnym obserwatorem wcale nie jest takie proste, można się jednak tego nauczyć poprzez świadome obserwowanie i utrwalanie w pamięci otaczającej nas w danym momencie rzeczywistości.

Ćwiczenie możesz zacząć od pomieszczenia, w którym obecnie się znajdujesz. Przyglądnij się zatem wszystkiemu dokładnie z pełną uważnością, co do szczegółów, kolorów, zapachów i dochodzących odgłosów.  Następnie zamknij oczy i postaraj się odtworzyć w pamięci jak najwięcej szczegółów.

Zdobycie umiejętności obserwacji spowoduje, że Twój sposób patrzenia na świat będzie głębszy, ciekawszy, bardziej kolorowy, bliższy i osobisty. Jest to bardzo istotne, gdyż zbyt często skupiamy swoją uwagę na swoich myślach, które nie zawsze są pozytywne i niejednokrotnie nie pozwalają nam nabrać pewności siebie.

JAK SŁUCHAĆ ABY SŁYSZEĆ?

Kolejna sprawa to różnica pomiędzy słyszeniem, a słuchaniem. Umiejętność słuchania w przeciwieństwie do słyszenia wymaga koncentracji. Koncentracja natomiast wymaga od nas wysiłku. Musimy zwrócić uwagę i utrzymać cały czas zainteresowanie swoim rozmówcą.

 Aktywne połączenie ze sobą dwóch zmysłów: obserwacji i słuchania spowoduje, że zapamiętasz podwójnie docierające do Ciebie informację. Ponadto będziesz bardziej świadom tego, co się wokół Ciebie dzieje i uzyskasz większa kontrolę nad  wydarzeniami w Twoim życiu. To z kolei pozwoli Ci zdobyć większą pewność siebie i zamanifestować swoja siłę.

TWOJE ŻYCIE TO NIE PRZYPADEK

 

„ Mądrością jest poznawanie innych, a jeszcze większą mądrością jest poznawanie siebie”-

                                                                                                                   Przysłowie chińskie

W naszym życiu nie ma miejsca na przypadek. Czy chcesz, czy nie to sami ponosimy odpowiedzialność za swoje życie.

W myśl zasady: „ Co posiejesz- to zbierzesz”.  – Jest to prawo przyczyny i skutku.

– A Ty jesteś świadom tego prawa?

Bardzo wiele osób obwinia wszystkich dookoła za swoje niepowodzenia i porażki życiowe, bo tak jest łatwiej, prościej.

– Jak Ty do tego podchodzisz?- Też masz tendencję do obwiniania innych?

  Jeżeli tak, to co z rzeczami jakie Ci wychodzą, z dobrem jakiego doświadczasz?

-Kto jest za nie odpowiedzialny?

-Za zło obwiniasz INNYCH, a dobro w Twoim życiu czyim jest udziałem?

Może więc nie jest to tak, że Twoje życie zależy tylko od czynników zewnętrznych. Posiadasz swój wewnętrzny potencjał w postaci myśli , uczuć, emocji. To zgodnie z nimi na co dzień funkcjonujesz i podejmujesz decyzje.

 Zacznij zatem, uświadamiać sobie, swoje myśli i emocje jakie przychodzą do Ciebie. Poddaj je kontroli i weź za nie odpowiedzialność. To są Twoje myśli i Twoje emocje. To od Ciebie zależy Twoja radość, smutek, wzruszenie, miłość, złość, żal, ból czy też często nieuzasadnione pretensje i obwinianie się.

Przyjrzyj się sobie, swoim reakcjom na zdarzenia, relacjom z innymi osobami, uczuciom, emocjom , czyli określ i poznaj swoje mocne i słabe strony.

Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:

Moje mocne strony:

 1. Co najbardziej lubię robić?
 2. Co mnie pasjonuje
 3. Co sprawia, że mam najwięcej energii?
 4. Gdzie i kiedy czuję się najlepiej?
 5. Jakie cechy osobowości cenię u siebie najbardziej?
 6. Jaka jest moja „ idealna praca”?

Moje słabe strony:

 1. Czego najbardziej nie lubię robić?
 2. Co sprawia mi najwięcej trudności?
 3. W czym upatruję swojej słabości?
 4. Jakich cech osobowości brakuje mi najbardziej?
 5. Czego nie lubią we mnie najbardziej moi najbliżsi i przyjaciele
 6. Czego boję się najbardziej i dlaczego.

Określenie swoich mocnych i słabych stron jest bardzo ważne w budowaniu osobowości. Jeżeli je poznasz, to będziesz wiedział w jakim kierunku podąża Twoje życie. Poznanie ich i zaakceptowanie pozwoli Ci na zaakceptowanie innych ludzi takimi jacy są. Ponadto jeśli poznasz i polubisz samego siebie, to potrafisz tym samym uczuciem obdarzyć otaczających Cię ludzi.

W myśl zasady czym emanujesz- to dostajesz- jeśli jesteś radosny, wesoły, zadowolony z życia –będziesz przyciągał do siebie ludzi, tak samo pozytywnie nastawionych, otwartych, wesołych i spontanicznych. Dzieje się tak, ponieważ inni ludzie są niczym lustra, w których odbija się to, co przejawiamy lub nie akceptujemy u siebie. Jednym słowem- czym emanujemy, to  to przyciągamy.

Jeżeli pozytywne myślenie sprawia Ci trudność pomocne mogą tu być afirmacje.

Praktyka afirmacji polega na świadomym wyborze określonych myśli, które wywołują pozytywne skutki w przyszłości. Afirmacje są w istocie wszystkim, cokolwiek myślisz lub mówisz. Kreują przyszłość poprzez słowa, którymi posługujesz się obecnie. [ Hay L.L. 2000]

Dlatego więc miej zawsze, pozytywne, szczęśliwe myśli, wybieraj i zgadzaj się na dobre samopoczucie, uznaj, że zawsze w Twoim życiu zachodzą pozytywne zmiany ( nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło). Zauważaj chwilę obecną, gdyż tak naprawdę życie toczy się TU I TERAZ.

Połączenie ze sobą wszystkich powyżej opisanych elementów pozwoli Ci  zdobyć pewność siebie i zamanifestować swoją wewnętrzną siłę.

 

 

 

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy