Jak wybaczyć sobie i innym

Jak wybaczyć sobie i innym kiedy ból, żal, poczucie winy, gniew i strach rozdzierają naszą duszę? Wszystkie te uczucia tkwią w nas i ograniczają nasz rozwój. Człowiek ma tendencję do rozpamiętywania swoich błędów , przykrych zdarzeń. Nie jest to niestety zdrowe i rozsądne podejście do życia. Aby móc ruszyć do przodu trzeba rozprawić się z przeszłością , wybaczyć sobie i innym.

Niektórzy mówią „ ok, wybaczam i zapominam”, inni „ owszem wybaczam, ale nigdy nie zapomnę”.

Ale czy wypowiedzenie tych słów załatwi wszystko?

 Czy wybaczenie całkowicie zaistnieje  w naszym życiu?

Często są to tylko tak rzucone słowa na wiatr, które niczego nie rozwiązują.

Wybaczenie to przede wszystkim dokonanie aktu  przebaczenia na poziomie mentalnym i emocjonalnym sobie i innym, bez względu na to, kto jest ofiarą, a kto oprawcą . Wybaczenie to proces duchowy, w którym zostają oczyszczone, rozpuszczone  i przerwane wszystkie energetyczne nici łączące ofiarę z oprawcą, negatywne potencjały, prześladowcze myśli, poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości, negatywne wzorce i przeświadczenia.

3 sposoby na zaistnienie przebaczenia w twoim życiu.

1.Wybacz sobie

Wbrew pozorom wybaczenie samemu sobie jest o wiele trudniejsze, niż innym. Bardzo surowo oceniamy siebie za popełnione w przeszłości błędy, a nasz wewnętrzny krytyk nie daje nam spokoju. Wybaczyć  sobie to wybaczyć zarówno z poziomu ofiary jak i sprawcy. Musisz sobie uświadomić, że wszyscy robimy rzeczy z których nie jesteśmy dumni, wszyscy popełniamy błędy. W chwili kiedy zachowałeś się tak, a nie inaczej, zrobiłeś to najlepiej jak mogłeś w tamtym czasie, kierowany swoją wiedzą i doświadczeniem. Nawet  w najgorszych czynach można doszukać się jakiejś pozytywnej intencji.( np. ochrona swoich wartości, bezpieczeństwa itp.) Wybaczenie sobie to uznanie i wzięcie odpowiedzialności, bez oskarżania się i poczucia winy, wszelkich negatywnych zachowań. Wybaczenie sobie jest niezwykle oczyszczającym aktem, dający przestrzeń na wprowadzenie zmian i uleczenia duszy oraz psychiki.

Porada jak wybaczyć

-wybierz obszar swojego życia z którym chciałbyś popracować, mogą to być u Ciebie problemy rodzinne, złe relacje w pracy lub też błędy biznesowe.

-zrób listę wszystkich ludzi których skrzywdziłeś.

-Pomyśl o sytuacji, zweryfikuj okoliczności względem każdej osoby na liście. Wybacz sobie za wyrządzone krzywdy. Przeproś siebie, wypowiadając na głos słowa „ Wybaczam sobie za zranienie tej osoby” i weź głęboki oddech. Po wykonaniu tego zadania poczujesz  lekką ulgę.

Wiedz, że taki z pozoru prosty akt uznania swoich błędów jest połową sukcesu.

2.Poproś o wybaczenie

Po wybaczeniu sobie kolejną ważną rzeczą jest uzyskanie wybaczenia od innych. Konieczne jest to dla oczyszczenia atmosfery i rozpuszczenia negatywnych potencjałów. Najbardziej efektywnym byłoby stanąć twarzą w twarz i prosić o wybaczenie. Niejednokrotnie nie jest to możliwe, ponieważ  jesteśmy tak sparaliżowani strachem i obawą, że staje się to niewykonalne.

Co robić w takiej sytuacji ?

Pozostaje napisać list. Niejednokrotnie samo napisanie listu ma niezwykle dla nas oczyszczającą moc, wybaczamy sobie i w pełni uwalniamy tłumione przez lata poczucie winy. Pisanie listu pozwala na spokojne wyrażenie swoich myśli i przelanie wszystkich dramatycznych emocji.

Jak pisać list przebaczenia?

-bądź świadomy tego, że pismo nie może naprawić szkody. List przebaczenia może nie wystarczyć, aby zmienić twoje relacje z odbiorcą, ale pomimo tego jest to znaczący krok na drodze do lepszego.

-nie usprawiedliwiaj swojego zachowania, lecz uzasadnij dlaczego to robisz. Weź odpowiedzialność za swoje czyny. Zaproponuj w jaki sposób można by było naprawić sytuację, lub zapytaj jak widzi to druga strona.

-złóż szczere życzenia dobrego samopoczucia tej osobie.

Często w trakcie pisania takiego listu przychodzą do głowy bardzo pozytywne rozwiązania zaistniałej sytuacji.

3.Wybacz

To co stało się w przeszłości już się nie odstanie, puść to wolno. Nie pielęgnuj w sobie dłużej cierpienia. Oczyść ostatecznie przestrzeń wokół siebie i zacznij oddychać pełną piersią. Po prostu przebacz tym, którzy Cię zranili.

Zrób listę wszystkich osób, którzy zrobili wobec Ciebie coś, co trapi Cię do dnia dzisiejszego. Początkowo może będzie ona niewielka, ale zagłęb się w swoje wspomnienia, nie wszystkich jesteś świadom. Twój umysł ma tendencję do wypierania wspomnień, a czyni to w trosce o twoje zdrowie, abyś zachował zdrową poczytalność. Często chowamy urazy wobec innych bardzo głęboko zepchnięte w podświadomość. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg nieprawidłowo przetworzył dane zdarzenia, zostało to jednak zapisane w podświadomości i niezauważalnie działa na twoją świadomość okradając Cię z energii psychicznej.

Przebaczając innym dokonujemy samooczyszczenia i wychodzimy z roli ofiary. Często jest tak, że w życiu nam się nie układa. Zastanawiamy się dlaczego tak się dzieje i doszukujemy się różnych przyczyn, a  przyczyną tych wszystkich niepowodzeń może być zablokowanie przepływu energii z powodu zalegających w nas negatywnych emocji, których sobie nie uświadamiamy. Pielęgnowany latami ból, żal, złość, czy nienawiść powoduje mentalne i emocjonalne utknięcie w przeszłości, co nie sprzyja rozwojowi. Aby ruszyć do przodu i budować swoją świetlaną przyszłość musisz wybaczyć.

Wskazówki jak wybaczyć innym:

-zamknij oczy i wyobraź sobie osobę, której chcesz wybaczyć, stojącą przed tobą.

-w myślach, wyjaśnij jej jak się w tedy czułeś, jak się czujesz teraz, oraz to co się działo z twoimi emocjami przez ten czas.

-obserwuj w wyobraźni siebie i tę osobę jak reaguje na twoje słowa. Czekaj na odpowiedź.

-na koniec weź obejmij tę osobę, przytul do siebie i powiedz, że jej wybaczasz. Tak! Naprawdę zrób to z czystym sercem i pełen pozytywnych emocji, to bardzo potężny proces! Pozwoli ci uwolnić się od niechcianej przeszłości, a twoje myśli powrócą do teraźniejszości.

Sam proces wybaczania nie jest łatwym procesem. Ale zazwyczaj to co trudne przynosi najbardziej wymierne korzyści. Dlatego zrób to ! Warto!

Po przeprowadzeniu tych procesów z pewnością poczujesz się lepiej, będziesz lżej oddychał, poprawią się twoje relacje z innymi ludźmi. Być może te emocje będą nadal częścią Twojego życia, ale z pewnością będziesz je widział w zupełnie innym świetle, bardziej pozytywnym. Zostanie odblokowany twój przepływ energii, co ostatecznie uczyni twoją przyszłość o wiele jaśniejszą i spokojniejszą. Dlatego tak ważnym jest aby wybaczyć sobie i innym.

Proszę, podziel się  w komentarzu swoimi przemyśleniami na ten temat.

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy