Dobry sen-lepszy dzień-lepsze życie.

 

Często pomimo wystarczającej ilości snu wstajesz zmęczona i poirytowana ? Budzisz się z bólem głowy, pleców, szyi i stawów? Niespokojny sen lub bezsenność, ciągłe przewracanie się z boku na bok – ile razy tego doświadczyłaś?

 Sen jest tak naturalnym i oczywistym zjawiskiem, iż nie zwracamy na niego uwagi. Dopiero kiedy pojawiają się problemy z zaśnięciem i nie przynosi nam spodziewanego odpoczynku, zaczynamy o nim myśleć. Na różne kłopoty ze snem skarży się coraz więcej osób i dolegliwość ta dotyczy dwukrotnie częściej  kobiet niż mężczyzn. Mamy nie tylko problem z zaśnięciem, ale także z jego jakością, często jest on przerywany i do tego budzimy się bladym świtem. W rezultacie w ciągu dnia czujemy się zmęczeni i ospali.

Jakość  snu ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, aktywność i kreatywność. W czasie nocnego odpoczynku organizm regeneruje się po wysiłku i stresie całego dnia. Głęboki i zdrowy sen przyczynia się do wzrostu koncentracji, większej wydajności intelektualnej, a bywa też, że przynosi rozwiązanie problemów, z którymi nie potrafiliśmy sobie poradzić w ciągu dnia.

Uczucie senności pojawia się niezależnie od tego, czy mamy za sobą wyczerpujący dzień i jesteśmy zmęczeni, czy nie. Zwykle o określonej godzinie, najczęściej późnym wieczorem, zaczynamy odczuwać nieodpartą potrzebę snu. W rezultacie każdy człowiek traci nocą na kilka godzin kontrolę nad swoim organizmem i w ten sposób przesypia około jednej trzeciej swojego życia. Nie jest to jednak stracony czas, ani też wybryk natury. Dobry sen jest niezbędny do regeneracji naszego organizmu. To podczas snu trwa odtruwanie i regeneracja wszystkich tkanek, a więc odbudowa wszystkich narządów. Uzyskanie pełnej sprawności fizycznej i umysłowej wymaga jednak określonej liczby godzin snu, przy czym jest to indywidualna sprawa każdego z nas. Są takie osoby, które po pięciu przespanych godzinach czują się wypoczęci i zregenerowani, a inni potrzebują na to dziewięciu. Uważa się że norma wynosi od  siedmiu do ośmiu godzin.

Jak wpływa na nas niedobór snu.

 

Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby na sobie krótkotrwałych problemów ze snem. Problemy te mogą być spowodowane silnymi przeżyciami, drobnymi dolegliwościami, zmianą otoczenia czy choćby, jak często jest w moim przypadku, nadmiernym zmęczeniem. Krótkotrwały, dwu-trzydniowy brak snu nikomu nie zaszkodzi, jedynie co, na drugi dzień możemy nieco wolniej reagować i być nieco ospali.

Natomiast długotrwała bezsenność ( są osoby które cierpią na nią miesiącami, a nawet latami), zawsze odbija się na kondycji układu nerwowego, zdrowiu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Dzieje się tak, gdyż nasz organizm bez odpowiedniej ilości snu nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Ilość przespanych godzin nie jest jedynym miernikiem zdrowego snu. Równie ważna jest jego jakość, o czym świadczy uczucie wypoczęcia następnego ranka. Ktoś, kto  faktycznie cierpi na bezsenność odczuwa ciągłe zmęczenie, znużenie w ciągu dnia, miewa chwiejne nastroje, czasem trudności z pamięcią i koncentracją uwagi. Kto zaś w ciągu dnia czuje się rześki i wypoczęty, tryska energią pomimo iż budził się kilka razy w ciągu nocy lub nie mógł zasnąć, raczej nie ma zaburzeń snu.

 

Co może zakłócać sen?

 

Przyczyną długotrwałej, tzw. przewlekłej lub  chronicznej bezsenności mogą być:

*brak melatoniny- hormonu snu.

*różne schorzenia narządów wewnętrznych (np. artretyzm, nadczynność tarczycy, owrzodzenie żołądka ), a także zła ogólna kondycja fizyczna.

*problemy emocjonalne, na które składają się różne kłopoty natury osobistej, kryzys małżeński, niepowodzenia w pracy, choroba kogoś bliskiego. Mogą one doprowadzić do zachwiania równowagi psychicznej, co zawsze ma wpływ na jakość naszego snu.

*zmiany hormonalne,- szczególnie dotyczy to kobiet w okresie menopauzalnym.

*choroby o podłożu nerwicowym i psychicznym.

*zażywanie określonych leków, przede wszystkim przeciwdepresyjnych, zawierających kofeinę, teofilinę lub inne substancje pobudzające.

*picie zbyt dużych ilości kawy i herbaty, nadużywanie alkoholu.

Jak sobie pomóc?

 

Choć zaburzenia snu  same w sobie nie są groźne dla życia nie należy ich lekceważyć. Jeżeli cierpisz na przewlekłe, czy też chroniczne jego zaburzenia, warto skorzystać z pomocy specjalisty, w tym przypadku najlepiej od razu neurologa lub psychiatry, gdyż właśnie ci specjaliści najszybciej są w stanie ustalić przyczynę bezsenności i stwierdzić, czy ma ona podłoże psychiczne, czy też jest następstwem jakiejś choroby. Jest to bardzo ważne, ponieważ leczenie zaburzeń snu, jeśli ma być skuteczne, powinno być ukierunkowane przede wszystkim na wyeliminowanie przyczyn wywołujących bezsenność. Same środki nasenne, na które tak bardzo liczymy idąc do lekarza, nie zawsze pomogą. Np. w przewlekłej bezsenności, będącej następstwem chorób, rzadko są skuteczne.

Poza leczeniem specjalistycznym, warto także zmienić nieco swoje przyzwyczajenia, bowiem na nasz sen ma wpływ tryb życia jaki prowadzimy, a nawet to co jemy.

Zatem

*Zadbaj o właściwą dietę. Powinna obfitować w produkty bogate w magnez, witaminę C, witaminę B12 oraz wapń.

*Staraj się być aktywna w ciągu dnia, uprawiaj regularnie ćwiczenia fizyczne ( nie później jednak niż na 4 godziny przed pójściem do łóżka). Sen jest naturalną reakcją organizmu na zmęczenie fizyczne.

*Nie pij wieczorem kawy, mocnej herbaty, napojów typu coca-cola i alkoholu.

*Nie objadaj się wieczorem. Kolację najlepiej jest zjeść na 2 godziny przed snem i powinna obfitować w węglowodany. Unikaj potraw ciężkostrawnych.

*Codziennie kładź się mniej więcej o tej samej porze, nigdy nie walcz z ogarniająca cię sennością.

*Zadbaj o wygodne łóżko. Powinno być dłuższe o 20 cm od Twojego wzrostu.

*Pojedyncze łóżko nie może mieć mniej niż 90 cm szerokości, a podwójne mniej niż 160 cm.

*Kup dobrej jakości materac, poduszki i stelaż.

*Zatroszcz się o komfort snu, wyeliminuj ze swojego otoczenia wszystkie źródła hałasu. Zmysł słuchu czuwa także w czasie snu.

*Przed położeniem się do łóżka dobrze wywietrz sypialnię. W chłodnym pomieszczeniu lepiej się śpi. Idealna temperatura do spania to 18 stopni Celsjusza .

*Na 1-2 godziny przed snem zanurz się na 15 minut w ciepłej kąpieli z dodatkiem 5 kropli olejku lawendowego, 3 kropli olejku jałowcowego, 1 kropli olejku pomarańczowego i 1 kropli olejku tymiankowego. Po kąpieli wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Odprężająco i uspokajająco działa także kąpiel stóp.

*Ostatnią godzinę przed snem przeznacz wyłącznie dla siebie. Wycisz się, poczytaj książkę lub posłuchaj spokojnej muzyki.

*Uspokajająco podziała także filiżanka naparu z melisy, wypita bezpośrednio przed snem..

*Jeśli nie możesz zasnąć w ciągu pierwszych 20 minut, nie zmuszaj się. Lepiej wstań i zajmij się czymkolwiek do czasu, aż poczujesz zmęczenie.

*Jeżeli Twoja bezsenność spowodowana jest problemami finansowymi lub chęcią zmiany życia, zaglądnij na tę stronę..

 

 

 

Podobało się ? Podziel się !

klikając w wybrany baner społecznościowy